کنسول بازی سونی و پلی استیشن

مشاهده فیلترها
کنسول بازی سونی و پلی استیشن

پلی استیشن 5

کنسول بازی PS4 یا همان پی اس فور طی نسل هشتم کنسول‌ها برتری را در تقریبا تمامی حوزه‌ها به دست گرفت و به عنوان بهترین کنسول نسل هشتم دست یافت. در حال حاضر می‌توان سونی را رهبر بازار کنسول‌های بازی دانست اما آیا کنسول بازی ps5هم در همین راستا حرکت می‌کند؟ با توجه به قیمت بالای کنسول‌های نسل نهم، آیا پلی استیشن 5 آن انقلابی که انتظارش را دارید هست؟
برای پاسخ به این سوال‌ها اول بیایید نگاه کوتاهی تاریخ کنسول‌های بازی سونی داشته باشیم.

 

سونی و پلی استیشن

الان سال‌هاست که اسم سونی با صنعت گیم و کنسول بازی گره خورده، اما باید بدانید که سونی حتی از اولین نام‌های این بازار هم نبود.
اولین کنسول بازی سونی پلی‌استیشن 1، تا نسل پنجم کنسول‌های بازی به بازار نیامد. جالب است بدانید اگر بخاطر وجود غول دنیای گیم آن زمان، نینتندو نبود، سونی هرگز به فکر تولید کنسول بازی خودش نمی‌افتاد. جریان این‌گونه بود که سونی به‌عنوان یکی از کمپانی‌های بزرگ محصولات الکترونیکی، برای کمپانی‌های دیگر قطعات الکتریکی طراحی و تولید می‌کرد. نینتندو هم در میان این شرکت‌ها وجود داشت. سونی آن زمان نسخه‌ای از کنسول محبوب نینتندو، SNES، را طراحی کرد که برخلاف نسخه اصلی از CD پشتیبانی می‌کرد. نینتندو اسم این کنسول جدید را پلی استیشن گذاشت و فقط یک روز بعد از رونمایی آن، همکاری خودش با سونی را قطع کرد. رئیس سونی، نوریو اوگا، از این قضیه خوشحال نبود و Ken Kutaragi را مسئول طراحی کنسولی کرد تا با کنسول نینتندو رقابت کند. سونی اسم کنسول خودش را هم PlayStation گذاشت. حالا بعد از تقریبا 3 دهه، همه می‌‌دانیم که پلی‌استیشن نینتندو از تاریخ پاک شده و PlayStation سونی، رهبری صنعت گیم را در دست دارد.

 

ظهور پلی استیشن

سال 1994 میلادی (1372) کنسول بازی پلی استیشن متولد شد. اولین کنسول بازی سونی، ابتدا فقط در ژاپن و یک سال بعد در کل دنیا منتشر شد. قیمت پلی استیشن با قیمت 299 دلار وارد بازار شده بود و به اولین کنسول بازی تبدیل شد به فروش 100 میلیون دستگاه رسید. اصلی‌ترین تقطه قوتی که پلی‌استیشن ارائه میداد استفاده از تکنولوژی نوظهور CD در آن زمان و جایگزینی کارتریج‌ بود. کارتریج‌های کنسول‌های قدیمی‌تر تنها قادر به جای‌دهی 12 تا 15 مگابایت بودند درحالی که سی‌دی‌ها این رقم را به 650 مگابایت می‌رساندند. این یعنی سازندگان بازی قادر به فضای بیشتری دسترسی داشتند و نتیجتا قادر به خلق تجربه‌های بهتری از لحاظ گرافیکی و گیم‌پلی بودند. کنترلر‌های پلی‌استیشن که الهام زیادی از دسته‌های SNES گرفته بودند اما 4 دکمه جدید با اشکال مثلث، دایره و ضربدر و مربع جایگزین حروف الفبا شده بود. علاوه بر این‌، کنترلر سونی 4 دکمه اضافه هم نسبت به رقبای خود ارائه می‌داد. دکمه‌های R1، R2، L1 و L2 با طراحی فوق‌العاده‌ دقیقا زیر انگشتان کاربر قرار می‌گرفتند به بازی‌سازان اجازه می‌دادند مکانیک‌های پیچیده‌تری برای بازی‌های خود طراحی کنند چراکه حالا پلی استیشن قادر به اجرای 4 دستور اضافه بود. ناگفته نماند همه این‌ها بدون ارائه شوک و رونمایی Dualshock بود.
سال 1996 سونی از کنترلر جدید Dualshock رونمایی کرد که اولین حضور استیک آنالوگ روی دسته‌ها بود. کنترلر جدید پلی استیشن همچنین قابلیت ویبره را معرفی کرد که بازیکنان بیشتر در فضای بازی غرق می‌کرد. این قابلیت به دسته اجازه می‌داد تا هماهنگ با اتفاقات داخل بازی‌ لرزش کوچکی را به دستان بازیکن منتقل کند.
سال 2000، سال عرضه نسخه اسلیم پلی‌استیشن بود. طراحی جدید کنسول سونی ظاهر جمع و جور و گردتر به آن داد و با عنوان پی اس وان و برچسب قیمتی فقط 99 دلار روانه بازار شد. با این‌که همان سال کنسول پلی استیشن 2 هم عرضه شد اما این موضوع تاثیری روی فروش پی اس 1 نداشت و از 102 میلیون دستگاه فروش پلی‌استیشن 1، PS One توانست 28 میلیون از این عدد را برای خود کند.
علت محبوبیت پلی ‌استیشن اما فقط برتری سی‌دی نبود بلکه بازی‌های خاص و خارق‌العاده‌ای بود که برای پس اس 1 عرضه شدند. از تاثیر بازی‌های پلی ‌استیشن 1 روی صنعت گیم می‌توان ساعت‌ها بحث کرد.
Silent Hill، رزیدنت اویل، Metal Gear، Gran Turismo فقط چند مورد از شمار تجربه‌های خارق‌العاده‌ای بودند که این کنسول برای گیمرها رقم زد. سونی برای مقابله با عناوین پلتفرمر مثل Mario و Sonic، باید بازی خودش را معرفی می‌کرد. این‌گونه بود که Crash Bandicoot خلق شد. سری بازی‌های این شخصیت دوست داشتنی برای طرفداران پلی‌استیشن مخصوصا در ایران، خاطرات زیادی خلق کرد و به اولین نماد پلی‌‍استیشن تبدیل شد.

 

انقلاب صنعت گیم با عرضه PlayStation 2 و قیمت پلی استیشن 2

سال 2000، پلی‌استیشن 2 یا پی ‌اس 2 با قیمت 299 دلار که همان قیمت PS1 بود عرضه شد. مادامی که کنسول اول سونی انقلابی در دنیای کنسول‌ها بود، PS2 خارق‌العاده بود. دومین کنسول سونی روی شانه‌های نسخه قبلی خودش ایستاده بود و از همه لحاظ پیشرفت کرده بود. PS2 بود که سونی را به عنوان رقیبی سرسخت برای نینتندو و بعدتر Microsoft به کل دنیا معرفی کرد. PS2 از تکنولوژی استفاده از DVD را جایگزین CD کرد که فقط به معنی فاضله گرفتن بیشتر و بیشتر سونی از رقبای خودش بود. PS2 به زادگاه بسیاری از فرنچایزهای محبوب طرفداران سونی مثل Ratchet and Clank و God of War تبدیل شد و فرنچایزهایی مثل جی تی ای که در آن زمان محبوبیت خودشان را داشتند، روی PS2 بدون هیچ مشکلی اجرا می‌شدند.

کنسول جدید سونی همچنین همراه با کنترلر dUALsHOCK 2 عرضه شد که در زمان بسیار عجیب بود. چرا؟ در آن زمان کنسول‌های جدید با کنترلرهای کاملا جدید با ظاهری کاملا متفاوت عرضه می‌شدند اما سونی تصمیم گرفت ظاهر کنترلر خودش را تغییر ندهد و فقط آن را بهتر کند. Dualshock 2 دکمه‌هایی را معرفی کرد که به فشار حساس بودند یعنی نسبت به میزان فشاری که کاربر به دکمه وارد می‌کند، دستورهای متفاوتی در بازی اجرا می‌شوند. برای مثال این قابلیت می‌توانست در بازی‌های مسابقه‌ای، احساس پدال گاز ماشین‌ها را به خوبی بازسازی کند. سال 2014 نسخه باریک‌ و سبک‌تری از PlayStation 2 با عنوان PlayStation 2 Slim عرضه شد که روند عرضه‌ نسخه‌های Slim برای کنسول‌های سونی را پایه‌گذاری کرد. Play Station 2 با فروش 155 میلیون دستگاه هنوز هم پرفروش ترین کنسول تاریخ به شمار می‌رود و کاملا هم لایق این مقام هست.

 

پلی استیشن 3 شکست سونی؟

سال 2006، عرضه پلی‌استیشن 3 را به خود دید. سونی بار دیگر تکنولوژی سخت‌افزاری خودش را تغییر داد و از و Blu-Ray را جایگزین DVD کرد. تکیه کردن سونی بر روی آخرین پیشرفت‌های دنیای تکنولوژی، دلیل شکست آن‌ها و از دادن حجم بالایی از فروش اولیه بود. در این دوران سونی در حال رقابت با Nintendo WII و Xbox 360 بود و به دلیل برچسب قیمتی بالایی که سونی برای کنسول جدیدش تعیین کرد، مشتری‌های زیادی را از دست داد. اما سونی نهایتا توانست این کنسول را از یک فاجعه نجات دهد و حتی 3 میلیون دستگاه بیشتر از کنسول بازی xbox 360به‌ فروش برساند.

 

چه چیزی PS3 را نجات داد؟

پلی‌استیشن الان برای بازی‌های انحصاری خارق‌العاده‌اش شهرت دارد. سونی با خرید استودیوهای با استعداد تجربه‌هایی برای طرفدارانش می‌سازد که روی پلتفرم دیگری پیدا نمی‌کنید. مادامی که God of War و برخی عناوین مهم‌ دیگر تاریخ سونی از پلی‌استیشن 2 آغاز شدند، PlayStation 3 خانه‌ای برای دو فرنچایز مهم و بزرگ بود. The Last of Us و Uncharted بازی‌های خارق‌العاده این نسل از کنسول‌های بازی بودند که هرکدام جوایز و نقدهای مثبت زیادی را کسب کردند. همچنین GTA V هم که در سال 2013 منتشر با وجود این‌که انحصاری سونی نبود، به عنوان پرفروش‌ترین بازی کنسول پلی‌استیشن 3 شناخته می‌شود.

 

PS4 بازگشت سونی به عنوان پیشرو صنعت گیم

سونی برای عرضه کنسول نسل هشتم خود، از اشتباهات قبل درس گرفته و قیمت پی اس فور را 100دلار ارزان‌تر از Xbox One اعلام کرد. استراتژی سونی قیمت پلی استیشن ۴ اگرچه خیلی پیچیده نبود اما تاثیر زیادی در فروش کنسول جدید گذاشت. طی تنها روز اول عرضه کنسول بازیps4 ، سونی توانست 1 میلیون واحد از این کنسول را به‌فروش برساند و رکورد سریع‌ترین فروش کنسول تاریخ را به‌نام خودش ثبت کند. تا سال 2020 بیش از 113 میلیون واحد فروش ps4 بود.
دارندگان PS4 از بهترین سخت‌افزار ممکن، گرافیک شگفت‌انگیز و عناوین انحصاری خارق‌العاده‌ای بهره می‌بردند. سال 2018 عرضه God of War را به‌همراه داشت که با وجود حرکت ریسکی استودیو Santa Monica و عوض کردن فرمول بازی‌های قدیمی به‌طور کلی، به‌عنوان یکی از بهترین بازی‌های پلی استیشن 4 و تاریخ سونی از آن یاد می‌شود. داستان، طراحی دنیا، جلوه‌های بصری و سیستم مبارزات هیجان‌انگیز God of War بازیکنان و منتقدان را به شگفت‌آورده و با 19.5 میلیون نسخه، پرفروش‌ترین بازی پلی استیشن 4 شد. چند ماه بعد، Marvels Spider-man عرضه شد، عنوان انحصاری دیگری که بهترین تجربه مردعنکبوتی شدن را ارائه می‌کرد. علاوه‌بر این‌ها Uncharted 4، Horizon Zero Dawn و...، سونی را میان رقبای خودش چند قدم جلو انداخت.  
از بابت کنترلر پی اس 4، سونی همچنان با سنت خودش پیش رفت و چیزی را از بابت طراحی کلی تغییر نداد اما Dualshock 4 ویژگی‌های جدیدی را روی میز آورد. تاچ‌پد، نوار نوری، اسپیکر اختصاصی و دکمه‌ Share، مهم‌ترین این قابلیت‌ها بودند. 
در نگاه کلی، انواع کنسول بازی ps4در تمامی حوزه‌ها پیشرو بود و توانست به برگ برنده بزرگی در تاریخ سونی تبدیل شود.

 

پی اس فور ارزان

اگر علاقه به خرید خرید ps4 ارزان دارید می‌توانید خرید ps4 دست دوم را البته از مراکز معتبر انجام دهید چرا که خرید ps4 دست دوم ارزان ارزان تر قیمت پی اس فور نو است.
 هم‌چنین میتوانید قیمت ps4 در گناوه و قیمت ps4 در بانه کالا نسبت به فروشگاه ps4 در تهران مقایسه کنید که بسیار پایین تر است اما حتما توجه کنید احتمال دارد خرید ps4 قاچاقی باشد و شامل هیچ گارانتی و ضمانتی نیست.

 

نسل نهم و آغاز PlayStation 5

در پاسخ به کنسول بازی ایکس باکس و ایکس باکس اس، انواع کنسول بازی ps5 را روانه بازار کرد. دو نسخه از کنسول نسل نهمی سونی عرضه شدند که تنها تفاوتشان این بود که یک نسخه تمامی دیجیتالی بود و جایی برای پشتیبای از دیسک نداشت. 
برتری‌های PS5 نسبت به نسل قبلی خودش بسیار فاحش هستند. فقط کافی است به یکی از بازی‌های پلی استیشن 5 نگاه کنید. جلوه‌های بصری چشم‌نواز، گرافیک واقع‌گرایانه، سرعت لودینگ بالا و... از مهم‌ترین پیشرفت‌های PS5 هستند. همچنین طی رقابت کنسول‌ها با کامپیوترهای خانگی، کنسول‌های نسل نهمی قادر به اجرای بازی‌ها با نرخ فریم 120 هستند که تا قبل از این امکان‌پذیر نبود. همچنین سونی قابلیت Backwards Compatible را برای کنسول جدیدش فراهم کرده تا بازیکنان قادر به اجرای اکثر آن‌ها هست.

 

قیمت پلی استیشن 5

آخرین کنسول سونی قیمت بالایی نسبت به کنسول‌های قبلی این کمپانی دارد. برای خرید کنسول پی اس 5  مدل سی‌دی خور بین 28 تا 30 میلیون تومان قیمت‌گذاری می‌شود و خرید پی اس 5 دیجیتال قیمتی بین 26 تا 28 میلیون تومان دارد و برای افرادی که قصد خرید بازی پی اس 5 به‌صورت فیزیکی را ندارند گزینه بهتر و اقتصادی‌تری محسوب می‌شود.

 

قیمت کنسول دستی سونی

سونی تحت عنوان PSP یا Play Station Portable انواع کنسول بازی دستی یا کنسول بازی قابل حمل روانه بازار کرد. مادامی که هیچ یک از کنسول های دستی سونی به محبوبیت بالایی نرسیدند، اما همچنان بهترین پلتفرم برای تجربه برخی بازی‌های انحصاری هستند. پی اس پی 5000 را می‌توانی بهترن کنسول قابل حمل سونی دانست. خرید این کنسول‌های دستی به دلیل عدم تولید آن‌ها کمی دشوار شده اما همچنان قادر به پیدا کردن کنسول دستی سونی در فروشگاه‌های کالای دست دوم خواهید بود.

 

چگونه کنسول بخریم

در فروشگاه موبایل 140 می‌توانید فرآیند خرید پی اس 5 سری 12 با گارانتی معتبر و قیمت مناسب را آنلاین انجام دهید و کمتر از 48 ساعت کاری پی اس 5 برای شما ارسال می‌شود اما در فروشگاه ما در حال حاضر قابلیت خرید پی اس 5 قسطی یا مشاهده قیمت پی اس ۵ دست دوم را ندارید
یکی از راههای اقتصادی خرید پلی استیشن 5 می‌تواند خرید خرید ps5 قاچاقی باشد. قیمت ps5 قاچاق شاید کمتر از قیمت ایکس باکس ۵ در بازار باشد اما این نکته را فراموش نکنید که قیمت ps5 در چابهار و قیمت ps5 در گناوه بی دلیل ارزان نیست، خرید کنسول بازی قاچاقی، به‌غیر از آسیب به چرخه اقتصادی به دلیل مطمئن نبودن از اصالت یا سلامت محصول به هیچ‌وجه پیشنهاد نمی‌شود.
راه دیگر خرید ps5 ارزان خرید پی اس فایو دست دو است که پیشنهاد ما این هست حتما ابتدا هنمای خرید کنسول دست دوم را مطالعه و سپس اقدام به خرید کنسول دست دوم کنید.

 

خرید ps5

یکی از بهترین گزینه‌هایی که برای خرید این کنسول دارید خرید اینترنتی است. با یک سرچ ساده شما می‌توانید از آخرین قیمت کنسول بازی PS5 و تصمیم آگانه‌تری بگیرید. علاوه‌بر این پک‌های متنوعی برای شما فراهم شده که کنسول را با لوازم جانبی مختلف برای شما در یک پکیج قرار داده و با قیمتی مناسب ارائه می‌کنند. وبسایت موبایل140 هم چنین پک‌هایی را برای شما فراهم کرده تا در یک خرید، پلی استیشن 5 خود را با تمامی لوازم جانبی که لازم دارید، داشته باشید.

مشاهده بیشتر بستن