کارت حافظه و رم

مشاهده فیلترها
کارت حافظه و رم

با وجود پیشرفت تکنولوژی هنوز هم کارت حافظه جانبی میان کاربران بسیاری، طرفدار دارد. کارت حافظه به انگلیسی، رم گوشی نامیده می‌شود. با این که گوشی موبایل‌های جدید از حافظه بالا پشتیبانی می‌کنند، اما با وجود بازی‌ها، برنامه‌های متنوع و حجم بالای اطلاعات، ممکن است احتیاج به رم گوشی وجود داشته باشد. با پیشرفت سخت‌افزاری گوشی‌های هوشمند، انتقال برنامه به کارت حافظه و جایگزینی کارت حافظه بجای حافظه داخلی، مشکلات سابق را به دنبال ندارد. در گذشته بسیار پیش می‌آمد که می‌دیدیم که کارت حافظه بالا نمیاد یا کارت حافظه به صورت غیر منتظره ای جدا شده است. برخی مواقع با جابجایی برنامه به کارت حافظه، سپس باید برای حل مشکل مخفی شدن فایل های کارت حافظه گوشی اقدام می‌کردیم.

از کارت حافظه برای موارد دیگری نیز استفاده می‌شود. انواع کارت حافظه دوربین و تلویزیون و هم‌چنین کارت حافظه برای ایکس باکس و کنسول هم می‌توانید در بازار پیدا کنید. خرید کارت حافظه بسته نوع استفاده‌ای از آن می‌کنید، متفاوت می‌شود. برای مثال مولفه اصلی در خرید کارت حافظه دوربین، ظرفیت آن خواهد بود. در طرف دیگر، در گوشی موبایل سرعت انتقال اطلاعات رم گوشی بسیار اهمیت دارد.

 

کارت حافظه گوشی

  • شما می‌توانید کارت حافظه برای گوشی سامسونگ یا کارت حافظه برای گوشی شیائومی و سایر موبایل‌های اندروید را در بازار بیابید. اما همانطور که می‌‌دانید، کارت حافظه ایفون وجود ندارد، چراکه برای هیچ کدام از گوشی‌های اپل، جایگاه کارت حافظه تعبیه نشده است. البته راه‌هایی برای اتصال یک کارت حافظه به گوشی آیفون ابداع کرده‌اند، اما شما باید همیشه رم گوشی ایفون خود را مثل فلش به همراه داشته باشید.
  • در حال حاضر رم میکرو اس دی بیشترین استفاده را در گوشی‌های هوشمند دارند. کلاس رم گوشی نشان‌دهنده استاندارد خواندن اطلاعات است. هرچه درجه این استاندارد بیشتر باشد، سرعت رم گوشی در بازکردن و انتقال اطلاعات بیشتر می‌شود. در کارت حافظه میکرو اس دی، کلاس رم با حروف C و UHS و اعداد نشان داده می‌شود.
  • از جمله ویژگی‌های مهمی که یک رم گوشی خوب باید داشته باشد، سرعت بالای رم در خواندن و انتقال اطلاعات است. سرعت رم با واحد مگابایت بر ثانیه اندازه‌گیری می‌شود. اگر سخت‌افزار و نرم‌افزار موبایل شما پرقدرت باشد، تاثیر بسیار خوبی روی سرعت کارت حافظه گوشی خواهد گذاشت.
  • ظرفیت رم گوشی بسته به حداکثر حافظه‌ای که موبایل شما می‌تواند پشتیبانی کند، بستگی دارد. شما می‌توانید انواع ظرفیت کارت حافظه برای گوشی را پیدا کنید. از 4 گیگابایت تا 1 ترابایت حافظه برای گوشی‌های اندروید موجود است. بسته به حجم استفاده می‌توان هر ظرفیتی را انتخاب کرد، تنها نکته مهم این است که گوشی تونایی پشتیبانی از حجم حافظه را داشته باشد.

 

کارت حافظه دوربین

  • کارت حافظه از نوع اس دی برای دوربین عکاسی یا فیلم‌برداری استفاده می‌شود. اندازه این رم‌ها بزرگ‌تر است و به دلیل این‌که حجم فایل فیلم‌برداری شده معمولا بالاست، باید حتما ظرفیت بالایی را برای رم دوربین در نظر بگیرید. برای مثال بهترین کارت حافظه برای دوربین کانن که ویدیو 4K ثبت می‌کند، باید بالای 256 گیگابایت باشد. برای رم دوربین عکاسی کانن و برندهای دیگر می‌توان 4 گیگابایت را هم درنظر گرفت. چراکه حجم عکس‌ها مانند دوربین نخواهد بود. ظرفیت رم روی قیمت آن تاثیرگذار است. برای مثال قیمت رم 8 گیگ دوربین عکاسی کم‌تر از رم مخصوص فیلم‌برداری است.
  • دوم این‌که کارت حافظه دوربین عکاسی باید بتواند هم در بخش خواندن اطلاعات و هم نوشتن آن‌ها سرعت بسیار بالایی داشته باشد. نوشتن به معنی توانایی ثبت فیلم و عکس روی رم با سرعت بالا خواهد بود.
  • برند تولیدکننده کارت حافظه نیز بر کیفیت آن موثر خواهد بود. از برندهایی مثل سندیسک و اپیسر به عنوان کارت حافظه دوربین کانن استفاده می‌شود. کارت حافظه دوربین سونی می‌تواند از برند سونی نیز باشد. کارت حافظه سامسونگ نیز بهترین انتخاب برای دوربین‌های سامسونگ است. قیمت کارت حافظه دوربین عکاسی با توجه به برند و کیفیت آن مشخص می‌شود.

 

ریکاوری کارت حافظه    

افرادی که از رم گوشی تلفن همراه استفاده می‌کنند، بارها ممکن است با مشکل حذف فایل های کارت حافظه مواجه شوند. این مشکل دلایل متفاوتی می‌تواند داشته باشد. کلیک اشتباه یا عدم جداسازی ایمن کارت حافظه از جمله این عوامل است. گاهی با خرید یک کارت حافظه ارزان، کیفیت پایین آن باعث می‌شود تا هنگام انتقال برنامه ها به کارت حافظه، سرعت پایین خوانش اطلاعات باعث حذف شدن آن برنامه یا فایل گردد. خوشبختانه امروزه راه‌هایی برای برگرداندن عکسهای پاک شده از کارت حافظه گوشی و ریکاوری رم گوشی با خود گوشی وجود دارد. البته که بهترین روش، استفاده از برنامه ریکاوری عکس و فیلم کارت حافظه در سیستم‌های کامپیوتری است. برخی از این برنامه‌ها پولی و برخی رایگان است. با برنامه‌های پولی وقتی مثلا ریکاوری رم گوشی سامسونگ انجام بدهید، فایل‌ها با اسم و اطلاعات بازمی‌گردند، اما اگر از برنامه رایگان استفاده کنید، ممکن است نام و اطلاعات فایل‌ها بعد از ریکاوری پاک شود.

 

کارت حافظه خوب در موبایل 140

انواع کارت حافظه اس دی، کارت حافظه ای دیتا، کارت حافظه اپیسر و سایر برندها را می‌توانید در خرید اینترنتی پیدا کنید. این که برای چه مصرفی از کارت حافظه استفاده می‌کنید، تاثیر بسزایی در نوع انتخاب شما دارد. کارت حافظه ایکس باکس سری اس، کارت حافظه تبلت سامسونگ، افزایش رم گوشی یا کارت حافظه برای دوربین عکاسی و فیلم‌برداری، همگی در سایت موبایل 140 ارائه شده است. شما می‌توانید با مطالعه مشخصات و قیمت کارت حافظه انتخابی متناسب با نیاز خود مثلا کارت حافظه ای دیتا 128 داشته باشید. پیشنهاد می‌شود هنگام خرید کارت حافظه تبلت، گوشی یا دوربین حتما کیفیت بالا را اولویت قرار دهید تا قیمت رم گوشی. چراکه کیفیت پایین رم ممکن است هنگام انتقال برنامه به کارت حافظه در سامسونگ یا انتقال برنامه به کارت حافظه در شیائومی، با مشکلاتی مثل جدا شدن کارت حافظه در اندروید مواجه شوید. به این ترتیب حتی اگر کارت حافظه خریده شده را در جای کارت حافظه به خوبی قرار داده باشید، گوشی به دلیل کیفیت پایین آن در جستجوی کارت حافظه با مشکل مواجه شود.

هم‌چنین قیمت رم به کیفیت، برند و حافظه کارت حافظه مرتبط است. شما در سایت می‌توانید قیمت رم گوشی ۶۴ گیگ، قیمت رم گوشی 512 گیگ، قیمت رم گوشی ۳۲ گیگ، قیمت رم گوشی ۱۶ گیگ برندهای مختلف را باهم مقایسه کنید تا به اطلاعات نسبی درباره کیفیت هرکدام دست پیدا کنید.

 

رم گوشی چیست؟

رم گوشی به انگلیسی یا همان کارت حافظه جانبی، قطعه‌ای کوچک است که می‌تواند تمامی اطلاعات کاربر را در خود ذخیره کرده و با سرعت زیادی منتقل کند. با استفاده از کارت حافظه خوان یا رم ریدر می‌توان کارت حافظه را به کامپیوتر متصل کرد.

کارت حافظه چگونه کار میکند؟

وقتی رم گوشی برای مثال در جای کارت حافظه در گوشی سامسونگ و سایر گوشی‌های اندروید قرار می‌گیرد، گوشی شروع به خواندن آن می‌کند. سپس می‌توان اطلاعات دلخواه را از حافظه داخلی گوشی به رم انتقال داد.

چگونه محل ذخیره گوشی را به کارت حافظه تغییر دهیم؟

در بخش تنظیمات گوشی و در گزینه حافظه، می‌توان با تغییر آپشن حافظه اصلی گوشی به کارت حافظه جانبی، تنظیمات موبایل را روی انتقال حافظه گوشی به رم تغییر داد.

کارت حافظه پشتیبانی نشده یعنی چی؟

گاهی وقتی رم گوشی را جایگذاری می‌کنیم، با این مشکل مواجه می‌شویم که کارت حافظه پشتیبانی نشده است. این مشکل می‌تواند به خاطر ایراد گوشی یا رم آن باشد. هم‌چنین کارت حافظه به درستی جایگذاری نشده باشد، یا این احتمال وجود دارد که موبایل شما از ظرفیت بالای کارت حافظه پشتیبانی نکند.

چگونه کارت حافظه را فعال کنیم؟

شاید برایتان سوال باشد که کارت حافظه چگونه فعال میشود. فعال‌سازی کارت حافظه، بسیار راحت است. تنها با جایگذاری آن در گوشی یا دوربین، کارت حافظه فعال می‌شود. اگر رم گوشی باز نمیشه، پس ممکن است ایراد یا مشکلی وجود داشته باشد.

کارت حافظه بهتر است یا فلش؟

فلش برای انتقال و ذخیره سازی اطلاعات استفاده می‌شود؛ اما کارت حافظه همیشه با گوشی همراه شماست و ممکن است ظرفیت آن به اندازه فلش نباشد. برای مثال تا سال‌های اخیر کارت حافظه چهار گیگ میان کاربران محبوب بود اما فلش 4 گیگابایت شاید کارایی زیادی برای کاربر نداشته باشد.

کارت حافظه چگونه خراب می شود؟

ممکن است هنگام استفاده از رم با مشکلات متعددی مواجه شوید. مثلا چرا کارت حافظه بالا نمیاد یا چرا عکس های کارت حافظه در گالری نیست؟ اگر هنگام خارج کردن رم گزینه خروج امنیتی را نزنید، یا برنامه‌های بسیاری را در رم گوشی با یک سخت‌افزار ضعیف بگذارید، احتمال خراب شدن آن را بالا می‌برید. ضربه، آب خوردگی و داغ‌شدن بیش از حد همگی می‌توانند روی کارت حافظه تاثیر بگذارند.

چگونه کارت حافظه را برگردانیم؟

با استفاده از نرم‌افزارهایی مثل Zar، EaseUS Free Data Recovery یا Disk Digger می‌توان کارت حافظه را در سیستم ریکاوری کرد.

کارت حافظه چه مارکی خوبه؟

شاید برایتان سوال باشد که کارت حافظه چی بخریم. بهترین کارت حافظه معمولا سرعت انتقال بالا و ظرفیت قابل قبولی دارد. برندهای سن‌دیسک، سامسونگ و سونی رم‌های با کیفیتی برای گوشی و دوربین ارائه می‌دهند.

چگونه کارت حافظه را فرمت کنیم؟

با دانستن این موضوع که فرمت کارت حافظه چیست می‌توان با سیستم کامپیوتری یا گوشی اقدام به فرمت، یعنی پاکسازی کامل اطلاعات داخل رم کرد. برای اتصال رم به سیستم می‌توانید از رم ریدر استفاده کنید.

مشاهده بیشتر بستن