تاچ ال سی دی گوشی

مشاهده فیلترها
تاچ ال سی دی گوشی

انواع تاچ‌ ال‌سی‌دی در بازار

اگر برای خرید نمایشگر گوشی خود سری به‌بازار زده باشید، حتما با تنوع بسیاری از اصطلاحات مواجه شده‌اید. قرار است به‌این موضوع بپردازیم که هرکدام از ال‌ سی دی‌های با اصطلاح خود چه معنی در بازار دارند. با موبایل 140 همراه باشید.

 

نمایشگر  Service Pack:

این نوع نمایشگر‌ها صد در صد اورجینال هستند و از نظر کیفیتی در دسته Super AMOLEDها قرار می‌گیرند.
همانطور که می‌دانید، نمایشگر AMOLED مخفف عبارت دیود نوری ارگانیک همراه ماتریس‌های فعال است. در مقایسه با سایر نمایشگر‌ها این نوع ال سی دی‌ها تقریبا همیشه درحالت خاموش قرار دارند و تنها زمانی قابل مشاهده هستند که جریان برق از آن عبور کند. در غیر این صورت خبری از مصرف باتری بسیار نیست.
از دیگر نکات مثبت نمایشگر‌های AMOLED و OLED، می‌توان به ضخامت کم آن به نسبت نمایشگر‌های LCD است و دلیل آن هم، نیاز نداشتن به نور پس زمینه است. این نمایشگر‌ها در زمان ارسال با بسته‌بندی‌های آبی و سفید در بازار عرضه می‌شوند که تولید مستقیم از دبی است. در واقع تمامی نمایشگر‌های سرویس پک ارسال مستقیم از دبی به ایران است.
معمولا این نمایشگر‌ها قیمتی بسیار بالاتر و باکیفیت‌تر از نمایشگر‌های موجود در بازار است. اگر قصد خرید ال سی دی‌های موبایل با کیفیت عالی همانند فابریک خود هستید، می‌توانید این مورد را خریداری کنید که البته گران‌ترین انتخاب شما محسوب می‌شود.

 

نمایشگر‌  Org New:

بعد از ال سی دی‌های سرویس پک، رتبه دوم باکیفیت‌ترین نمایشگر‌ها را، نمایشگر ORG NEW تصاحب کرده است.
از نظر کیفیتی این نمایشگر‌ها تقریبا 90 درصد همانند نمایشگر‌های Service Pack هستند؛ اما با وجود این کیفیت، خبری از بسته‌بندی‌های سفید و آبی در این دستگاه نیست. از نظر قیمتی این نمایشگر قیمتی در حدود 20 درصد کمتر از نمایشگر‌های Service Pack دارد. معمولا شما می‌توانید برای گوشی‌های Samsung J5 Pro و Samsung J7 Pro این تاچ و ال سی‌ دی‌ها را مشاهده کنید.

 

نمایشگر‌ Glass Change:

سومین نوع نمایشگر در بازار، نمایشگر‌های Glass Change هستند.
قبل از معرفی این نوع نمایشگر‌ها باید اعلام کنیم که در زمان گذشته، به‌دلیل کم بودن حجم تولیدات گوشی در جهان، شرکت‌های سازنده گوشی‌های هوشمند، قطعاتی مانند نمایشگر‌ گوشی‌های خود را در چند قطعه بر روی گوشی نصب می‌کردند؛ به‌گونه‌ای که در زمانی که به‌عنوان مثال گوشی از دست شما می‌افتاد، اگر شیشه روی تاچ شکسته می‌شد، می‌توانستید تنها آن شیشه را عوض کنید و این موضوع در مورد تاچ و LCD نمایشگر هم صدق می‌کرد. امروزه این نمایشگر‌ها در بازار با عنوان Glass Change فروخته می‌شود. این‌نوع نمایشگر‌ها همانند Service Pack از کیفیت فوق‌العاده خوبی برخوردار است. تنها تفاوت آن با نمایشگر‌های Service Pack این است که تنها شیشه قرار گرفته برروی تاچ و ال سی دی بعد از شکسته شدن توسط کارخانه تولید آن تعویض شده است. به‌عبارتی این نوع ال سی دی‌ها کاملا اصلی و اورجینال بوده و تنها توسط کارخانه سازنده، شیشه آن تعویض شده است. نسبت به نمایشگر‌های Service Pack و ORG New، قیمت پایین‌تری دارد و از کشور‌های متعددی وارد ایران می‌شود.

 

نمایشگر‌ OLED No IC:

این دسته از نمایشگر‌های موجود در بازار، به‌ اصطلاح متوسط‌ترین نوع نمایشگر در بازار هستند. در گذشته برای تشخیص این نوع نمایشگر‌ها می‌توانستیم یک دیود مشکی که بر روی فلت قرار گذاشته شده بود را مشاهده کنیم که امروز متاسفانه خبری از آن نیست. از نظر کیفیت تصویر و ضخامت مقدار بسیار کمی نسبت به نمایشگر‌های اورجینال تفاوت دارند؛ اما این تفاوت چندان آشکار نیست. اگر نیاز به یک نمایشگری دارید که در دسته قیمتی، مناسب بوده و کیفیت آن هم متوسط  باشد، پشنهاد ما خرید این نوع نمایشگر‌ها است.

 

نمایشگر‌ TFT:

نمایشگر‌های TFT، یک نوع از نمایشگر‌هایی است که دارای کریستال‌های مایع بوده و با یک ترانزیستور به هر کدام از پیکسل‌ها متصل شده است.
شما می‌توانید نمایشگر‌های TFT را از تاریخچه آن که مربوط به سال 2000 است در تمام کامپیوتر‌ها مشاهده کنید. این نوع ال سی دی‌ها دارای زمان پاسخ‌دهی (Response Time) بسیار پایینی هستند و رنگ تصاویر نسبت به 3 نمونه بالا ضعیف‌تر است. معمولا این نوع نمایشگر‌های در کنار عنوان TFT، در بازار نام نمایشگر‌های بک‌لایت‌دار (Back Light) هم برای آن استفاده می‌شود. جالب است بدانید که در زمانی شما می‌توانید یک تصویر را مشاهده کنید که نور لازم به هرکدام از پیکسل‌ها به‌صورت جداگانه ارسال شود. در کنار این موارد، شما می‌توانید ترانزیستور‌های نمایشگر TFT را در نمایشگر‌های آی پی اس یا IPS LCD مشاهده کنید.
نمایشگر‌های IPS-LCD، یکی از بهترین نمایشگر‌های زاویه باز در میان سایر نمایشگر‌ها است. جالب است بدانید که استفاده از ترانزیستور برای این نوع نمایشگر، دو برابر شده و سازنده برای هرکدام از پیکسل‌ها دو ترانزیستور استفاده کرده است. این موضوع باعث شده تا توانایی نیروی بیشتر در پس‌زمینه بالا رود و درنهایت سبب بالا بردن دقت رنگ‌ها و نمایشگر محتوا به‌صورت پهن‌تر نمایش دهد.

 

تفاوت TFT با IPS-LCD:

  • مصرف انرژی بالا نمایشگر IPS
  • سرعت بالای پاسخ‌دهی TFT نسبت به IPS-LCD

در نهایت جالب است بدانید که نمایشگر‌های TFT خود به دو دسته معمولی و متال (Metal) تقسیم می‌شود و تفاوت این دو نمایشگر به‌صورت زیر است؛

  • نسخه معمولی، ضخامت بالا دارد و میزان روشنایی آن کمی پایین‌تر از حد معمول است. همچنین کیفیت تصویر واقعا بدی دارند و تقریبا از تمام بازار‌های جهان حذف شده است.
  • نسخه متال، به‌دلیل اینکه پشت آن از فلز است، این عنوان برروی آن قرار گرفته است. استفاده از این آلیاژ باعث شده تا ضخامت کمتری داشته باشد و خبری از میزان روشنایی کم در این نوع نمایشگر‌ها نیست و از لحاظ کیفیت تصاویر، واقعا فوق‌العاده و برتر از نمایشگر‌های TFT نسخه معمولی هستند.

 

نمایشگر‌  OLED Incel:

از جدیدترین نوع نمایشگر‌های موبایل است که در سال 2019 در بازار موجود شد و کیفیت آن فوق‌العاده بالا‌تر و عالی‌تر از نمایشگر‌های IPS، TFT Metal و TFT معمولی دارد.
در مورد موضوع قیمت آن هم باید اعلام کنیم که این نوع نمایشگر‌ها قیمتی بالاتر از TFT و IPS دارد اما این بازه قیمتی تقریبا برابر با میزان کارایی است که نمایشگر‌های OLED Incel در اختیار شما قرار می‌دهد.

 

نمایشگر‌ روکاری Second Hand:

این نوع از نمایشگر‌ها بهترین نوع نمایشگر در کنار نمایشگر‌های Service Pack هستند که با خرید آن شما می‌توانید بهترین انتخاب خود را داشته باشید. دلیل این حجم از اطمینان، این است که از روی گوشی موبایل، تبلت دیگر که مشکل فنی غیر از نمایشگر داشته است باز شده است و به‌نوعی نمونه کاملا اورجینال ال‌سی‌دی کارخانه سازنده گوشی‌های هوشمند است.

نمایشگر‌ شرکتی:

ال سی دی‌های شرکتی یا اصلی، مدل دیگری از ال سی دی‌ها است که همان‌گونه از از اسم آن مشخص است، دارای کیفیت مشابه ال سی دی اصلی گوشی یا تبلت دارد  و ساخته شرکت سازنده است و تنها تفاوت آن با نمایشگر‌های روکاری، این است که از روی گوشی باز نشده است و شرکتی تحت نظر شرکت اصلی این نمایشگر‌ها را به‌صورت جدا ساخته و آن را در اختیار تعمیرکاران و مشتریان قرار داده است.

مشاهده بیشتر بستن